Close

ČO SA DOČÍTATE NA BALÍČKU KÁVY vol.1

Porozumenie infos na baleniach výberovej kávy ti pomôže pri rozhodovaní, ktorá káva bude pre teba chuťovo vhodnejšia. Každá káva je výsledkom toho ako a kde rástla. Presne preto nadmorská výška, región, metóda spracovania, odroda – to všetko ovlpyvňuje arómu a chuť kávy.

Názov pražiarne / značka

Meno a identita pražiarne je dôležitá na vytvorenie dôvery s vašimi zmyslami. Viac známa značka nemusí byť lepšia alebo kvalitnejšia, radšej by ste mali objavovať pražiarne, ktorých káva vás urobí šťastnými.

Krajina pôvodu (Single Origin) 

Kávový priemysel v mnohom nasleduje vinársky a krajina pôvodu napovedá veľa.

Všeobecne platí, že jednodruhové kávy (single origin) majú tendenciu byť odlišné a jedinečné, zatiaľ čo zmesi majú tendenciu byť nejakým spôsobom konzistentné a vyvážené.

Single origin je káva zo špecifického regiónu a farmy bývajú vysoko kvalitné kávy s jedinečným chuťovým profilom a arómou. Ak pražiar usúdi, že nejaké druhy kávy budú chutiť lepšie spolu ako by chutili oddelene, vznikne ich pomiešaním zmes – blend. Blend je teda zmes niekoľkých druhov káv. Niektorí pražiari nechcú tieto vlastnosti prekrývať inými kávami.  

Región

Každý región má svoj vlastný chuťový profil. Rôzne regióny, vnútri jednotlivých krajín, majú svoje vlastné špecifické podnebie. Tieto regióny bývajú označené na etiketách balíkov, často v spojení s pôvodnym názvom krajiny (napríklad Etiópia Yirgacheffe alebo Costa Rica Tarrazu). Ak je región pestovania uvedený, je uvedený buď samostatne, alebo hneď za krajinou pôvodu.

Farmár / producent

Podobne ako identifikácia farmy alebo družstva, aj meno pestovateľa konkrétnej kávy je spôsob, ako pražiarne ukazujú odkiaľ pochádza daná káva. Toto je ďalší spôsob označenia na balení kávy. Známi pestovatelia kávy majú tendenciu zvyšovať kvalitu svojich produktov a vytvárať dôveru, že káva, ktorú kúpite, stojí za to.

Farma / fermentačná stanica

Kávové farmy a fermentačné stanice sú hlavnou súčasťou spracovávania kávových plodín po celom svete. Na balíkoch kávy býva za krajinou pôvodu označená konkrétna farma (španielsky finca) alebo premývacia stanica napr. Etiópia – Banko Gotiti alebo Guatemala – Finca El Morito. 

Profil Praženia

Praženie je proces, ktorý rozvíja chute a vône, ktoré má káva už v sebe – je to potenciál každej kávy. Ak pražiar praží kávu ideálnym štýlom tak vytvorí chute, ktoré odkryjú charakteristiku a potenciál kávy. Podpražená káva bude chutiť trávnato a kyslo. Naopak prepražená káva bude dymová, horká a nepríjemná. Milovníci výberovej kávy obľubujú svetlé praženie, avšak najlepšie praženie závisí na type zŕn, metóde prípravy a zákazníkovej preferencii. 

Espresso, Filter a Omni Roast 

Pražierne často označujú spôsob prípravy pre aký bola pražená.  Vo všeobecnosti praženie na espresso býva trochu tmavšie ako na filter. Omni Roast má byť praženie ideálne pre oba spôsoby prípravy filter aj espresso. Takže prečo sa praží oddelene na filter a na espresso ? Pretože espresso je spôsob prípravy pre ktorý sú vhodnejšie sladké kávy s plnším telom, kým filter je obĺúbený pre svoju komplexnosť a jemnosť. 

Stupeň praženia

Light, medium, dark alebo ich variácie sú asi najväčším nepochopením a nekonzistentným elementom kávového priemyslu. Dark roast (tmavé praženie) napríklad typicky chutí dymovo, intenzívne horko ale tieto chute môžu byť vyvinuté v rôznych úrovniach.

Zatiaľ čo definícia stupňa praženia je nejasná, interpretácia môže byť ešte viac mätúca. Light roast (sverlé praženie) od jednej pražiarne môže byť ekvivalent tmavého praženia inej pražiarne.

Z tohto dôvodu radšej používate stupeň praženia ako poslednú možnosť, pokiaľ ide o rozhodnutie o kúpe. Mnoho moderných výberových pražiarní sa úplne vzdalo odkazu na stupeň praženia. A to jednoducho preto aby zákazníci verili, že budú kávu pražiť na najvhodnejší stupeň pre každú jednotlivú kávu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *