Close

O NÁS

Red Fawn je pražiareň výberovej kávy v srdci Trnavy.  Sme milovníci specialty coffee, ktorých motivuje nekončiaci hon za lepšou chuťou v šálke.

Veríme, že skutočnú hodnotu tvorí správny zámer a prístup. Naším cieľom je prinášať kvalitu, ktorá posunie kávovú kultúru. Baví nás tvoriť produkt, ktorý prináša zážitok, inšpiráciu a radosť.

 

História

 

Pražiareň Red Fawn Coffee Roasters bola oficiálne založená v roku 2018 a nachádza sa na Štefánikovej ulici v srdci Trnavy. Jej počiatky však siahajú do roku 2016, kedy sa začala cesta poháňaná nadšením a snom o pražiarni kávy.

Na začiatku to boli mnohé hodiny štúdia, skúšania a pokusov na malej plynovej pražičke Huky 500T.  Bol to krásny pocit, keď sa prvý krát rozvoňali príjemné kávové vône a po ochutnaní aj príjemné chute. Základy môjho štýlu praženia som získal najmä zo zahraničných zdrojov a systému pokus-omyl. Inšpiráciou a vzorom boli pre mňa hlavne pražiari so severských krajín, ktorí sa nebáli zdieľať informácie a rady.

V tom období mi naša Tesa (french buldog) robievala spoločnosť pri domácom pražení a skúmaní. Mala rada vôňu čerstvo praženených zrniek. Keď som neskôr zvažoval názov pražiarne, prvý nápad bol inšpirovaný práve sfarbením nášho francúzskeho buldoga – red fawn. Tento názov vystihuje červenú farbu zrelej kávovej čerešne – red a farbu zŕn počas praženia – fawn (svetlo žlto-hnedá farba). 

 

Praženie

 

Pražíme štýlom, ktorý bol inšpirovaný  škandinávskymi pražiarňami. Máme radi chuť svetlejšieho praženia, lebo nám umožňuje zvýrazniť jedinečnosť každej kávy. Naším zámerom je, aby každá káva rozvinula svoj charakter, prirodzenú sladkosť a čistú dochuť.

Snažíme sa maximálne rozvinúť chuťový profil pre daný spôsob prípravy. Preto rozdeľujeme  praženie na filter a na espresso. Pri pražení na filter chceme zvýrazniť ovocnosť a prijemnú aciditu. Profilom na espresso chceme vyzdvihnúť sladkosť a silnejšie telo.

V súčasnosti produkčne pražíme na 5kg pražičke Coffed SR5, ktorá nám umožňuje precíznu kontrolu nad celým procesom. Používame software Artisan, ktorým monitorujeme priebeh praženia a spätne ho analyzujeme. Vďaka tomu má každá káva jedinečný profil praženia, ktorým udržujeme konzistentnú kvalitu.